.
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Welcome, Guest. Please login or register.

Autor Wątek: Każde państwo może atakować internautów  (Przeczytany 45 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline fiodor99

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • *******
 • Wiadomości: 1419
 • Thanked: 266 times
 • Ilość Plusów: 431
 • Płeć: Mężczyzna
 • Na forum od: 16.02.2016r.
 • System:
 • Windows 10 Windows 10
 • Przeglądarka:
 • Edge 16.16299 Edge 16.16299
Każde państwo może atakować internautów
« dnia: 11 Marzec, 2018, 19:43 »
Cytuj
Pobieranie popularnego oprogramowania na Windows źle się skończyło dla tysięcy internautów z Turcji, Syrii i Egiptu – zainteresowani Avastem, CCleanerem, Operą i 7-Zipem prze wiele tygodni otrzymywali uzłośliwione wersje tych programów, z modułami szpiegowskimi i koparkami kryptowalut. Co najgorsze, pobierali je w dobrej wierze z oficjalnych stron producentów. Kolejny z dogmatów branży bezpieczeństwa okazał się mitem: oficjalne strony producentów nie są w stanie zagwarantować bezpieczeństwa, jeśli samo pobieranie odbywa się po nieszyfrowanym protokole HTTP.
Odkrycie badaczy The Citizen Lab jest naprawdę niepokojące i pokazuje, jak bardzo Google miało rację ze swoim projektem zaszyfrowania całego ruchu internetowego. Skanując sieci, badacze ci odkryli systemy głębokiej inspekcji pakietów (DPI) w infrastrukturze największych operatorów telekomunikacyjnych Turcji i Egiptu – Türk Telekom i Telecom Egypt. Zadaniem tych systemów było przechwytywanie niezaszyfrowanego ruchu sieciowego internautów.
Te tureckie systemy zajmowały się podmienianiem pobierań niegroźnych, popularnych programów na ich uzłośliwione wersje. Choć bowiem strony producentów były dostępne po HTTPS, to jednak użytkownicy domyślnie byli przekierowywani do hostów serwujących pliki po HTTP. Tak samo działo się w wypadku popularnej strony-katalogu Download.com, należącej do CNET-u.

W ten sposób użytkownicy dostawali na swoje komputery instalatory zawierające początkowo spyware FinFisher, tworzone na zamówienie klientów rządowych i jak twierdzi jego producent, przeznaczone jedynie do „zgodnej z prawem inwigilacji”. Później w tureckiej operacji zaczęto stosować autorskie spyware, przypominające ataki StrongPity z 2016 roku, wymierzone przede wszystkicm w użytkowników z Belgii i Włoch. Tym razem tureckim operatorom chodziło m.in. o przestrzeń adresową regionów kontrolowanych przede wszystkim przez kurdyjskie milicje, ale nie tylko – niektóre z ataków były wymierzone też w internautów z Syrii.Operacja w Egipcie była technicznie podobna, choć prowadzona z wyraźnie z innych pobudek. Tam przekierowywano użytkowników z sieci dziesiątków dostawców internetowych do stron z reklamami i skryptami koparek kryptowalut, ewidentnie tylko po to, aby zarobić na nich pieniądze.
Co z tego wynika dla zwykłego internauty z Europy? Całkiem sporo. Charakterystyka tych ataków wskazuje, zdaniem badaczy z The Citizen Lab, na wykorzystanie systemów pośredniczących Packet Logic firmy Sandvine. Są one w stanie niemal dowolnie kształtować ruch internetowy na ogromną skalę – nie tylko priorytetyzując i opóźniając pakiety, ale też blokując określone typy ruchu czy wstrzykując w ruch ten własne pakiety, o logowaniu tego wszystkiego nie wspominając.
Nazwa Sandvine mało komu coś mówi, ale wystarczy spojrzeć na jej poprzednią nazwę, a wszystko stanie się jasne. Wcześniej firma ta nazywała się Procera Networks i zajmowała się sprzedażą sprzętowych narzędzi do kształtowania ruchu sieciowego dla mniejszych i większych telekomów. W 2015 roku została przejęta przez prywatny fundusz Francisco Partners i usunięta z nowojorskiej giełdy. W 2016 roku wyciekła informacja, że klientem Procery został turecki rząd, który zakupił od firmy narzędzia do głębokiej inspekcji pakietów, by wydobywać loginy, hasła i adresy IP osób odwiedzających niezaszyfrowane witryny. Protestujący przeciwko tej transakcji pracownicy firmy zostali podobno zwolnieni.


Procera/Sandvine Packet Logic 15000 – takie urządzenie robi co chce z nieszyfrowanym ruchem sieciowym
Oznacza to, że praktycznie każde niezbyt zaawansowane technicznie państwo może sobie dziś pozwolić na wielkoskalowe ataki przeciwko swoim internautom. Nie trzeba mieć być Stanami Zjednoczonymi z ich NSA, rozwiązania skrojone na potrzeby pomniejszych państw są do kupienia za akceptowalne dla rządowego klienta pieniądze. Taki PacketLogic 15000, przeznaczony oficjalnie do „ulepszenia doświadczeń abonentów”, jest w stanie jednocześnie „obsłużyć” do 10 mln użytkowników, sterując ich ruchem internetowym.
Jak się zabezpieczyć? Polecić możemy przede wszystkim HTTPS Everywhere – rozszerzenie które wymusza tam gdzie to tylko możliwe stosowanie szyfrowanego protokołu HTTPS, a jeśli nie jest to możliwe (serwer nie wspiera szyfrowanych połączeń), to przynajmniej ostrzega o niebezpieczeństwie.
źr. dobreprogramy.pl

Czy istnieje jeszcze jakakolwiek forma wolności na tym świecie  dumam>
Cytuj
Wiara jest łaską, światłem, który rozświetli najgłębszy mrok, drogowskazem w naszym ziemskim życiu.
 

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24