.
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Welcome, Guest. Please login or register.
  • Total Commander - opis 5 4
Currently:  

Autor [EN] [PL] [ES] [PT] [IT] [DE] [FR] [NL] [TR] [SR] [AR] [RU] Wątek: Total Commander - opis  (Przeczytany 1506 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline PiotrN72

• Przyjaciel
  • Użytkownik
  • Ilość Plusów: 20
  • Na forum od: 20.05.2016r.
Total Commander - opis
« dnia: 07 Lipiec, 2016, 17:10 »
Total Commander - myślę że jest to program który wielu z was zna i nie trzeba go bardzo przedstawiać, ale zawsze trzeba pamiętać o użytkownikach zaczynających swe przygody z komputerem i oprogramowaniem.
   Program ten należy do grupy menadżerów zadań. Jest jednym z lepszych, bardziej dopracowanych a zarazem pożądanych przez wielu użytkowników programem.
   Pomaga użytkownikowi na szybkie i sprawne „ogarnięcie” plików zdjęć, filmów, muzyki itp. Polegającą na szybkim wyszukaniu, porównaniu zawartości folderów, wygodnej zmianie nazw tych plików - także wielu jednocześnie. Ponadto wiele innych przydatnych na co dzień funkcji typu scalanie, „pakowanie”.
   Instalacja programu myślę że nikomu nie sprawi problemu. Podczas instalacji program ten jak większość innych spyta miedzy innymi o folder instalacji.

Poinformuje o możliwości zmiany plików z ustawieniami

Pierwsze uruchomienie - to oczywiście klasyka w tym programie znana wielu użytkownikom od lat - czyli okienko informujące o tym że jest to wersja testowa (niezarejestrowana) z polem wyboru jednej z cyfr celem uruchomienia programu.

W następnym kroku naszym oczom ukaże się klasyczny dwupanelowy układ znany dla większości tego typu programów

Na dostosowanie wyglądu i ustawień trzeba na początku poświęcić trochę czasu aby dostosować wygląd i funkcjonalność „pod siebie”. Opisywanie szczegółowe ustawień trochę mija się z celem. Każdy użytkownik powinien sam przynajmniej przejrzeć wszystkie opcje w celu zapoznania się z możliwościami.
Poniżej dla przykładu przedstawię opcję zmiany kolorów wyświetlania plików o określonych rozszerzeniach. Jest to może tylko kosmetyka lecz myślę że przydatna w przypadku szybkiej wzrokowej lokalizacji np. plików muzycznych lub wideo.

Ciekawostka - użycie kombinacji [Alt]+[Shift]+[Enter] spowoduje obliczenie i pokazanie rozmiaru podkatalogów aktualnego katalogu. Jeśli folder zawiera dużo danych wykonanie tego polecenia może zająć trochę czasu.
A poniżej przykładowy efekt jaki uzyskamy. Taka opcja może z pewnością ułatwić poruszanie się po zasobach komputera. Zmieniając jeszcze widok na tryb miniatura

Proszę jeszcze zwrócić uwagę na charakterystyczny pasek na dole Total Commander-a. Są tam polecenia umożliwiające korzystanie ze skrótów klawiaturowych. Występują tam najczęściej stosowane operacje na plikach co powoduje że możemy wyeliminować konieczność używania myszy. Przyspiesza to z pewnością wykonywanie poszczególnych zadań.
Zresztą dwupanelowość to podstawowe założenie obsługi Total Commandera. Dwupanelowość jest wręcz stworzona do korzystania ze skrótów klawiaturowych. I co najważniejsze ma on wypełniać luki funkcjonalne Eksploatora Windows.
Oprócz całej masy opcji związanych z wyglądem program posiada bardzo ciekawą możliwość dostosowania menu głównego. Myślę że jest to przydatne chociażby z tego względu że możemy je zmodyfikować dodając przydatne funkcje które będą pod ręką.
Aby dodać np. Ikonę (skrót) do ulubionego lub często otwieranego programu trzeba wykonać te czynności: „najeżdżamy” kursorem myszy na pasek i prawo klikiem wybieramy (klikając) opcję „Edutuj…”. Następnie otworzy się następujące okno
You are not allowed to view links. Register or Login
Klikamy „Dodaj” następnie „Zmień>>” i „Wstaw nazwę pliku”

Następnie odszukujemy program który nas interesuje. Jeśli trzeba zmieniamy wygląd ikony wskazując plik ikony, klikamy OK. i gotowe. W taki sam sposób można dodawać przydatne linki do programów np.
z Word, Exel lub linki do plików które często używamy.
Opcja której osobiście nie używam (na razie) to połączenie z serwerem FTP. Myślę jednak że z pewnością jest przydatna wielu czytelnikom tego artykułu. Wybór połączenia i konfiguracja nie powinna sprawić większych trudności.
Z uwagi że osobiście często używam przy archiwizowaniu plików metody tzw. „pakowania”, czyli kompresji plików w programie Total Commander mamy możliwość konfiguracji w taki sposób aby mieć możliwość kompresji nie tylko w formacie ZIP lecz również innych. Wspomagając się wtyczkami (o których mowa za chwilę) możemy nawet kompresować w formacie 7zip nie instalując tego programu.
Poniższy obrazek przedstawia w opcjach jakie mamy dostępne możliwości kompresji.

Wybierając opcję Spakuj… w górnym pasku pojawia się takie okno dialogowe

Gdzie możemy dokonać metody kompresji. Do wyboru mamy również kompresje 7zip o której wspominałem wcześniej.

Narzędzie wielokrotnej zmiany plików też jest bardzo przydatna. Wyobraźmy sobie folder ze zdjęciami (kilkaset plików) w którym chcemy zmienić nazwy po kilkanaście plików jednocześnie. Na poniższym obrazku przedstawiam taką możliwość

Widzimy że zmieniając nazwę mamy do wyboru kilka gotowych opcji przydatnych podczas takiej operacji, np. automatyczny licznik, datę wykonania, itp.

Opcja Porównaj katalogi jest również godna uwagi. Często zdarza mi się synchronizowanie pewnych folderów przy użyciu programów zewnętrznych lecz czasami jest potrzeba szybkiego sprawdzenia folderu lub folderów bez instalacji programów zewnętrznych. Wówczas ten program przyjdzie nam z pomocą.

Otwierając w panelach katalogi do porównania wybieramy opcję jak wyżej i wówczas otrzymamy taki efekt jak na rysunku poniżej - na czerwono zostaną zaznaczone różnice. Wówczas możemy manualnie dokonać kopiowania lub w przypadku obszernych folderów skorzystamy z innej opcji.

Wybieramy opcję Synchronizuj katalogi i wówczas otwiera się bardziej zaawansowany panel.

Wciskając opcję porównaj program wychwytuje różnice proponując kierunek synchronizacji. My podejmujemy decyzję co ignorować, co wykluczyć a co synchronizować. Wciskając opcję Synchronizuj program dokona reszty.

Najciekawszą jednak opcją w tym programie to wtyczki czyli inaczej pluginy - moduły do programu rozszerzające jego wbudowaną funkcjonalność. Wtyczki zostały podzielone na 4 kategorie:
•   Wtyczki archiwów (WCX) - rozszerzają możliwości programu w zakresie tworzenia i obsługi różnych typów archiwów
•   Wtyczki podglądu plików (WLX) - umożliwiają podgląd różnego typu plików w wygodny sposób
•   Wtyczki zawartości (WDX) - pozwalają na dodawanie własnych kolumn na liście plików zależnych od typu plików
•   Wtyczki systemu plików (WFX) - są dodatkowymi aplikacjami działającymi wewnątrz programu Total Commander

Wybierając opcję ściągi zaczyna się niezła zabawa - mnogość wtyczek, wybór nie jest łatwy. Należy pamiętać że Total Commander w wersji 32-bitowej będzie obsługiwał wtyczki tylko 32-bitowe natomiast w wersji 64-bitowej zarówno 32 jak i 64-bitowe wtyczki. Przy pobieraniu wtyczek należy wybrać właściwy typ (jeśli jest wybór).
Instalacja wtyczek ni powinna sprawić problemów jest automatyczna dla większości wtyczek - wystarczy pobrać plik z wtyczką i uruchomić go w programie Total Commnader (poprzez klawisz Enter lub podwójnym kliknięciem myszy)
Dla przykładu ściągnąłem i zainstalowałem wtyczkę Mmedia I uzyskałem taki efekt

Panelu bocznym podgląd tagów i jednocześnie odtwarzacz. Dla mnie przydatna i ciekaw sprawa. Wtyczki to temat rzeka i myślę każdy indywidualnie powinien pobawić się z nimi dobrać sobie funkcjonalność „pod siebie”
Jak widać instalacja programu Program Total Commander to tak naprawdę dopiero początek. Jest to produkt bardzo konfigurowalny. Można dzięki temu uzyskać naprawdę niepowtarzalną konfigurację i funkcjonalność. Przydatną nie tylko zawodowcom w temacie informatyki ale i hobbystom i amatorom w dziedzinie komputerów.
Myślę że żaden artykuł bądź recenzja nie jest w stanie wyczerpać tego tematu. Bardzo dociekliwi powinni odwiedzić stronę  You are not allowed to view links. Register or Login  i zapoznać się ze szczegółowym opisem.

The following users thanked this post: Argail, kribhco

Offline wwd

• Przyjaciel
  • Ekspert
  • Ilość Plusów: 282
  • Na forum od: 26.02.2016r.
Odp: Total Commander - opis
« Odpowiedź #1 dnia: 07 Lipiec, 2016, 17:59 »
Super recenzja PiotrN72   spoko>

Offline fiodor99

• Moderator Globalny
  • Ekspert
  • Ilość Plusów: 409
  • Na forum od: 16.02.2016r.
« Odpowiedź #2 dnia: 07 Lipiec, 2016, 19:17 »
świetna recenzja  spoko>
Wiara jest łaską, światłem, który rozświetli najgłębszy mrok, drogowskazem w naszym ziemskim życiu.

Offline dinosaur07

• promo2day.com trader
  • Wzorowy
  • Aktywny użytkownik
  • Ilość Plusów: 52
  • Na forum od: 11.05.2016r.
  • Soft addicted!
« Odpowiedź #3 dnia: 07 Lipiec, 2016, 20:01 »
Thanks for the excellent review, PiotrN72 spoko>

Offline artoor

• Junior Admin
  • Aktywny użytkownik
  • Ilość Plusów: 122
  • Na forum od: 17.02.2016r.
« Odpowiedź #4 dnia: 07 Lipiec, 2016, 22:49 »
Dzięki Piotrze! Potwierdzam - program rewelacyjny - jeden z pierwszych po reinstalacji systemu  mistrz>
« Miarą wielkości człowieka jest największe wyzwanie jakie człowiek podjął i wygrał. »

Offline nowe

• Użytkownik
  • **
  • Ilość Plusów: 5
  • Na forum od: 23.03.2016r.
« Odpowiedź #5 dnia: 09 Lipiec, 2016, 09:36 »
świetny opis  spoko>

Offline PiotrN72

• Przyjaciel
  • Użytkownik
  • Ilość Plusów: 20
  • Na forum od: 20.05.2016r.
« Odpowiedź #6 dnia: 09 Lipiec, 2016, 10:48 »
To jest mój debiut w recenzjach. Cieszę się że się podoba.
Ale już teraz widzę co powinienem zmienić i poprawić w przyszłości.

Offline scot

• Aktywny użytkownik
  • Ilość Plusów: 42
  • Na forum od: 18.05.2016r.
« Odpowiedź #7 dnia: 20 Lipiec, 2016, 17:49 »
Good review. Everything explained in detail. Thank you.  bravo>

Offline comphelp

• Nowy użytkownik
  • *
  • Ilość Plusów: 2
  • Na forum od: 12.08.2016r.
« Odpowiedź #8 dnia: 12 Sierpień, 2016, 16:49 »
świetny program! Dziękuję za bardzo rozsądną opis!

Offline jan13

• Nowy użytkownik
  • *
  • Ilość Plusów: 6
  • Na forum od: 03.10.2016r.
« Odpowiedź #9 dnia: 03 Październik, 2016, 13:10 »
świetna recenzja nawet taki laik jak ja rozumie już o co w tym biega.

Offline sterchin

• Nowy użytkownik
  • *
  • Ilość Plusów: 11
  • Na forum od: 10.05.2016r.
« Odpowiedź #10 dnia: 28 Styczeń, 2017, 19:08 »
Thanks for the good review

Offline nagelfar44

• Nowy użytkownik
  • *
  • Ilość Plusów: 2
  • Na forum od: 22.03.2016r.
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Chrome 53.0.2785.89 Chrome 53.0.2785.89
« Odpowiedź #11 dnia: 14 Marzec, 2017, 11:52 »
TC to mój ulubiony menadżer plików, a jednak jakoś wyleciała mi z pamięci rozbudowana funkcja synchronizacji katalogów.
Dzięki za przypomnienie :)