programy za free

Poradniki (Tutorials) => Poradniki / Recenzje (Tutorials / Reviews) => Wątek zaczęty przez: PiotrN72 w 07 Lipiec, 2016, 17:10

Tytuł: Total Commander - opis
Wiadomość wysłana przez: PiotrN72 w 07 Lipiec, 2016, 17:10
Total Commander - myślę że jest to program który wielu z was zna i nie trzeba go bardzo przedstawiać, ale zawsze trzeba pamiętać o użytkownikach zaczynających swe przygody z komputerem i oprogramowaniem.
   Program ten należy do grupy menadżerów zadań. Jest jednym z lepszych, bardziej dopracowanych a zarazem pożądanych przez wielu użytkowników programem.
   Pomaga użytkownikowi na szybkie i sprawne „ogarnięcie” plików zdjęć, filmów, muzyki itp. Polegającą na szybkim wyszukaniu, porównaniu zawartości folderów, wygodnej zmianie nazw tych plików - także wielu jednocześnie. Ponadto wiele innych przydatnych na co dzień funkcji typu scalanie, „pakowanie”.
   Instalacja programu myślę że nikomu nie sprawi problemu. Podczas instalacji program ten jak większość innych spyta miedzy innymi o folder instalacji.
(http://i.imgur.com/k05Xjgg.jpg)
Poinformuje o możliwości zmiany plików z ustawieniami
(http://i.imgur.com/AgBtf1U.jpg)
Pierwsze uruchomienie - to oczywiście klasyka w tym programie znana wielu użytkownikom od lat - czyli okienko informujące o tym że jest to wersja testowa (niezarejestrowana) z polem wyboru jednej z cyfr celem uruchomienia programu.
(http://i.imgur.com/UYM3j5d.jpg)

W następnym kroku naszym oczom ukaże się klasyczny dwupanelowy układ znany dla większości tego typu programów

(http://i.imgur.com/wyho12g.jpg)

Na dostosowanie wyglądu i ustawień trzeba na początku poświęcić trochę czasu aby dostosować wygląd i funkcjonalność „pod siebie”. Opisywanie szczegółowe ustawień trochę mija się z celem. Każdy użytkownik powinien sam przynajmniej przejrzeć wszystkie opcje w celu zapoznania się z możliwościami.
Poniżej dla przykładu przedstawię opcję zmiany kolorów wyświetlania plików o określonych rozszerzeniach. Jest to może tylko kosmetyka lecz myślę że przydatna w przypadku szybkiej wzrokowej lokalizacji np. plików muzycznych lub wideo.
(http://i.imgur.com/6f7TMrM.jpg)
Ciekawostka - użycie kombinacji [Alt]+[Shift]+[Enter] spowoduje obliczenie i pokazanie rozmiaru podkatalogów aktualnego katalogu. Jeśli folder zawiera dużo danych wykonanie tego polecenia może zająć trochę czasu.
A poniżej przykładowy efekt jaki uzyskamy. Taka opcja może z pewnością ułatwić poruszanie się po zasobach komputera. Zmieniając jeszcze widok na tryb miniatura
(http://i.imgur.com/7KhjW3Q.jpg)
Proszę jeszcze zwrócić uwagę na charakterystyczny pasek na dole Total Commander-a. Są tam polecenia umożliwiające korzystanie ze skrótów klawiaturowych. Występują tam najczęściej stosowane operacje na plikach co powoduje że możemy wyeliminować konieczność używania myszy. Przyspiesza to z pewnością wykonywanie poszczególnych zadań.
Zresztą dwupanelowość to podstawowe założenie obsługi Total Commandera. Dwupanelowość jest wręcz stworzona do korzystania ze skrótów klawiaturowych. I co najważniejsze ma on wypełniać luki funkcjonalne Eksploatora Windows.
Oprócz całej masy opcji związanych z wyglądem program posiada bardzo ciekawą możliwość dostosowania menu głównego. Myślę że jest to przydatne chociażby z tego względu że możemy je zmodyfikować dodając przydatne funkcje które będą pod ręką.
Aby dodać np. Ikonę (skrót) do ulubionego lub często otwieranego programu trzeba wykonać te czynności: „najeżdżamy” kursorem myszy na pasek i prawo klikiem wybieramy (klikając) opcję „Edutuj…”. Następnie otworzy się następujące okno
http://i.imgur.com/AElNlmB.jpg
Klikamy „Dodaj” następnie „Zmień>>” i „Wstaw nazwę pliku”
(http://i.imgur.com/C7kGcOp.jpg)
Następnie odszukujemy program który nas interesuje. Jeśli trzeba zmieniamy wygląd ikony wskazując plik ikony, klikamy OK. i gotowe. W taki sam sposób można dodawać przydatne linki do programów np.
z Word, Exel lub linki do plików które często używamy.
Opcja której osobiście nie używam (na razie) to połączenie z serwerem FTP. Myślę jednak że z pewnością jest przydatna wielu czytelnikom tego artykułu. Wybór połączenia i konfiguracja nie powinna sprawić większych trudności.
Z uwagi że osobiście często używam przy archiwizowaniu plików metody tzw. „pakowania”, czyli kompresji plików w programie Total Commander mamy możliwość konfiguracji w taki sposób aby mieć możliwość kompresji nie tylko w formacie ZIP lecz również innych. Wspomagając się wtyczkami (o których mowa za chwilę) możemy nawet kompresować w formacie 7zip nie instalując tego programu.
Poniższy obrazek przedstawia w opcjach jakie mamy dostępne możliwości kompresji.
(http://i.imgur.com/xbbz6YE.jpg)
Wybierając opcję Spakuj… w górnym pasku pojawia się takie okno dialogowe
(http://i.imgur.com/ecgE5Dx.jpg)
Gdzie możemy dokonać metody kompresji. Do wyboru mamy również kompresje 7zip o której wspominałem wcześniej.

Narzędzie wielokrotnej zmiany plików też jest bardzo przydatna. Wyobraźmy sobie folder ze zdjęciami (kilkaset plików) w którym chcemy zmienić nazwy po kilkanaście plików jednocześnie. Na poniższym obrazku przedstawiam taką możliwość
(http://i.imgur.com/zev7SdE.jpg)
Widzimy że zmieniając nazwę mamy do wyboru kilka gotowych opcji przydatnych podczas takiej operacji, np. automatyczny licznik, datę wykonania, itp.

Opcja Porównaj katalogi jest również godna uwagi. Często zdarza mi się synchronizowanie pewnych folderów przy użyciu programów zewnętrznych lecz czasami jest potrzeba szybkiego sprawdzenia folderu lub folderów bez instalacji programów zewnętrznych. Wówczas ten program przyjdzie nam z pomocą.
(http://i.imgur.com/Ajodelg.jpg)
Otwierając w panelach katalogi do porównania wybieramy opcję jak wyżej i wówczas otrzymamy taki efekt jak na rysunku poniżej - na czerwono zostaną zaznaczone różnice. Wówczas możemy manualnie dokonać kopiowania lub w przypadku obszernych folderów skorzystamy z innej opcji.
(http://i.imgur.com/eoji5Gi.jpg)
Wybieramy opcję Synchronizuj katalogi i wówczas otwiera się bardziej zaawansowany panel.
(http://i.imgur.com/iEEw2X5.jpg)
Wciskając opcję porównaj program wychwytuje różnice proponując kierunek synchronizacji. My podejmujemy decyzję co ignorować, co wykluczyć a co synchronizować. Wciskając opcję Synchronizuj program dokona reszty.

Najciekawszą jednak opcją w tym programie to wtyczki czyli inaczej pluginy - moduły do programu rozszerzające jego wbudowaną funkcjonalność. Wtyczki zostały podzielone na 4 kategorie:
•   Wtyczki archiwów (WCX) - rozszerzają możliwości programu w zakresie tworzenia i obsługi różnych typów archiwów
•   Wtyczki podglądu plików (WLX) - umożliwiają podgląd różnego typu plików w wygodny sposób
•   Wtyczki zawartości (WDX) - pozwalają na dodawanie własnych kolumn na liście plików zależnych od typu plików
•   Wtyczki systemu plików (WFX) - są dodatkowymi aplikacjami działającymi wewnątrz programu Total Commander

(http://i.imgur.com/pVfSUuK.jpg)
Wybierając opcję ściągi zaczyna się niezła zabawa - mnogość wtyczek, wybór nie jest łatwy. Należy pamiętać że Total Commander w wersji 32-bitowej będzie obsługiwał wtyczki tylko 32-bitowe natomiast w wersji 64-bitowej zarówno 32 jak i 64-bitowe wtyczki. Przy pobieraniu wtyczek należy wybrać właściwy typ (jeśli jest wybór).
Instalacja wtyczek ni powinna sprawić problemów jest automatyczna dla większości wtyczek - wystarczy pobrać plik z wtyczką i uruchomić go w programie Total Commnader (poprzez klawisz Enter lub podwójnym kliknięciem myszy)
Dla przykładu ściągnąłem i zainstalowałem wtyczkę Mmedia I uzyskałem taki efekt

(http://i.imgur.com/3YoRayZ.jpg)

Panelu bocznym podgląd tagów i jednocześnie odtwarzacz. Dla mnie przydatna i ciekaw sprawa. Wtyczki to temat rzeka i myślę każdy indywidualnie powinien pobawić się z nimi dobrać sobie funkcjonalność „pod siebie”
Jak widać instalacja programu Program Total Commander to tak naprawdę dopiero początek. Jest to produkt bardzo konfigurowalny. Można dzięki temu uzyskać naprawdę niepowtarzalną konfigurację i funkcjonalność. Przydatną nie tylko zawodowcom w temacie informatyki ale i hobbystom i amatorom w dziedzinie komputerów.
Myślę że żaden artykuł bądź recenzja nie jest w stanie wyczerpać tego tematu. Bardzo dociekliwi powinni odwiedzić stronę  http://www.ghisler.com/ (http://www.ghisler.com/)  i zapoznać się ze szczegółowym opisem.


Tytuł: Odp: Total Commander - opis
Wiadomość wysłana przez: wwd w 07 Lipiec, 2016, 17:59
Super recenzja PiotrN72   spoko>
Tytuł: Odp: Total Commander - opis
Wiadomość wysłana przez: fiodor99 w 07 Lipiec, 2016, 19:17
świetna recenzja  spoko>
Tytuł: Odp: Total Commander - opis
Wiadomość wysłana przez: dinosaur07 w 07 Lipiec, 2016, 20:01
Thanks for the excellent review, PiotrN72 spoko>
Tytuł: Odp: Total Commander - opis
Wiadomość wysłana przez: artoor w 07 Lipiec, 2016, 22:49
Dzięki Piotrze! Potwierdzam - program rewelacyjny - jeden z pierwszych po reinstalacji systemu  mistrz>
Tytuł: Odp: Total Commander - opis
Wiadomość wysłana przez: nowe w 09 Lipiec, 2016, 09:36
świetny opis  spoko>
Tytuł: Odp: Total Commander - opis
Wiadomość wysłana przez: PiotrN72 w 09 Lipiec, 2016, 10:48
To jest mój debiut w recenzjach. Cieszę się że się podoba.
Ale już teraz widzę co powinienem zmienić i poprawić w przyszłości.
Tytuł: Odp: Total Commander - opis
Wiadomość wysłana przez: scot w 20 Lipiec, 2016, 17:49
Good review. Everything explained in detail. Thank you.  bravo>
Tytuł: Odp: Total Commander - opis
Wiadomość wysłana przez: comphelp w 12 Sierpień, 2016, 16:49
świetny program! Dziękuję za bardzo rozsądną opis!
Tytuł: Odp: Total Commander - opis
Wiadomość wysłana przez: jan13 w 03 Październik, 2016, 13:10
świetna recenzja nawet taki laik jak ja rozumie już o co w tym biega.
Tytuł: Odp: Total Commander - opis
Wiadomość wysłana przez: sterchin w 28 Styczeń, 2017, 19:08
Thanks for the good review
Tytuł: Odp: Total Commander - opis
Wiadomość wysłana przez: nagelfar44 w 14 Marzec, 2017, 11:52
TC to mój ulubiony menadżer plików, a jednak jakoś wyleciała mi z pamięci rozbudowana funkcja synchronizacji katalogów.
Dzięki za przypomnienie :)